Zęby_człowieka Budowa anatomicznaedytuj

Klinika stomatologiczna Ruda Śląska

W przypadku chorób przyzębia w wyniku recesji dziąseł odsłania się korzeń anatomiczny, a więc korzeń kliniczny może być bardzo skrócony.

Próg kanału korzeniowego (limen canalis radicis dentis) jest to wystająca w obrębie kanału korzeniowego, blisko komory, część zębiny (np. na środkowym górnym siekaczu wystaje na ścianie dystalnej i mezalnej). Może stanowić przeszkodę przy zgłębnikowaniu i oczyszczaniu kanału.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka

Środki wykorzystywane w małych gabinetach dentystycznych

Niektóre osoby bardzo lubią korzystać z małych gabinetów dentystycznych. Dzieje się tak dlatego, że mogą dobrze poznać swojego dentystę i korzystać z różnych rabatów przez niego przygotowanych dla stałych pacjentów. Poza tym w małych gabinetach dentystycznych wykonywane są praktycznie wszystkie podstawowe zabiegi dentystyczne, a wyposażenie małego gabinetu dentystycznego zwykle nie odbiega od wyposażenia dużego gabinetu. Dobry stomatolog, nawet jeżeli pracuje w małym gabinecie, potrafi doskonale wykorzystywać wszystkie dostępne środki lecznicze. Fakt posiadania stałych pacjentów pozwala mu na sprawowanie nad nimi naprawdę fachowej opieki i reagowanie na wszystkie zgłaszane przez nich problemy.

Dentyści zajmują się wykonywaniem badań stomatologicznych. Niektóre z takich badań przeprowadzane są bezpłatnie. Dzieje się tak wówczas, gdy osoba zgłaszająca się na wykonanie tego typu badań posiada ubezpieczenie i wyraża chęć skorzystania z bezpłatnych badań. W przeciwnym razie będzie musiała ponieść wszystkie koszty związane z przeprowadzaniem badań stomatologicznych. Będą one uzależnione od tego, jakiego rodzaju badania mają zostać przeprowadzone oraz od tego, jakie sprzęty będą używane podczas ich wykonywania. Wszystkie one posiadają kilka etapów. Najpierw przeprowadzany jest zwykły przegląd dentystyczny pozwalający na ustalenie stanu uzębienia i opracowanie planu leczenia. Następnie przystępuje się do właściwego leczenia.

Co szkodzi naszym zębom

Co niszczy nasze zęby? Próchnica jest chorobą cywilizacyjną tak starą, że stanowiła jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi pierwotnych. Dzisiaj na szczęście stomatologia jest świetnie rozwiniętym działem medycyny, więc współcześnie nikt z tego powodu nie umiera. Również fakt, że myjemy zęby i mamy świadomość tego, że należy o nie dbać, znacznie poprawia nasz ogólny stan zdrowia. Wracając do pytania - zęby psują bakterie, które żywią się cukrem. Poza tym nasze szkliwo jest również osłabiane przez kwasy, przez co traci swoją wytrzymałość. To zła wiadomość dla tych, którzy lubią sałatki i wino. Jednak nie musimy rezygnować z tych przyjemności - warto po prostu częściej myć zęby i odwiedzać regularnie swojego stomatologa.

Dodane: 15-05-2019 13:24