Dbaj o zgryz

Klinika stomatologiczna Bytom

Samo dbanie o higienę i właściwe żywienie jednak nie uchroni w 100% przed wizyta u dentysty. Wiadomo, że w ten sposób znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy, są jednak jeszcze inne dentystyczne problemy.

Na stan zębów wpływają też geny. Tak, jak mają duży wpływ na kształt paznokci, kolor i strukturę naszych włosów, czy kolor skóry, tak też od nich zależy jakie przypadną nam zęby w losowaniu genetycznym. Przykładem gdzie geny dominują jest kształt naszych zębów - wszelkie problemy ze zgryzem, i tak dalej, które mogą powodować że nie damy rady usunąć resztek jedzenia za pomocą szczoteczki do zębów, czy nici dentystycznej. A to prowadzi jak wiemy - do próchnicy.

Tak więc warto kontrolować stan swoich zębów i dbać o zgryz, ponieważ to oprócz kwestii estetycznej, wpływa również na nasze zdrowie.

Profesjonalne wykonywanie zawodu stomatologa

Jak w wielu podobnych dziedzinach także profesjonalizm dentystów zależy od ich cech charakteru. Oczywiście, stomatologia to określone działania mające na celu między innymi usunięcie ubytków w uzębieniu, ale odpowiednie podejście do pacjenta jest gwarantem popularności w swoim środowisku i dobrej opinii. Stomatolodzy powinni być przede wszystkim cierpliwi i wykazywać umiejętność zniwelowania stresu wśród swoich pacjentów. Takie umiejętności mogą pomóc w sprawniejszej, a w związku z tym w szybszej pracy, co na pewno będzie skutkowało większym zadowoleniem ze strony pacjentów. Dodatkowymi atutami w tej pracy może być na przykład umiejętność rozmowy z klientami, która może sprawić, że osoba siedząca na fotelu dentystycznym zapomni o odczuwanym bólu.

Bardzo często studenci stomatologii udzielają bezpłatnych porad dentystycznych. W wielu instytutach stomatologicznych dzięki temu uzyskują oni niezbędne do wykonywania tego zawodu doświadczenie. Pacjentów chętnych na darmowe konsultacje dentystyczne stomatologiczne jest wielu. Z drugiej strony, wiele osób obawia się leczenia zębów przez niedoświadczone osoby. Jak w każdej branży, tak i tutaj przyuczenie przyszłego stomatologa do zawodu jest niezbędne. Trzeba przyznać, że w całym toku studiów studenci kierunków medycznych muszą poznawać na przykład wiele łacińskich sformułowań, a liczba zajęć praktycznych jest naprawdę mała. Wobec tego takie praktyki mogą się okazać niezwykle cenne w przyszłym życiu zawodowym.

Kiedy trzeba usunąć ząb...

Klinika stomatologiczna Bytom

Czasami zęby trzonowe mogą stwarzać problemy. Jeżeli nie udało nam się dotrzeć do dentysty i wyleczyć próchnicy przed zniszczeniem zęba - to trudno. Jesteśmy skazani na jego usunięcie, czyli ekstrakcję. Nie jest to przyjemny zabieg i powinien być przeprowadzony pod znieczuleniem.

Jednak sprawdźmy, czy aby na pewno jest to konieczne - może jednak inny stomatolog stwierdzi, że ząb da się uratować za pomocą kanałowego leczenie i nadbudować koronę? Jednak jeżeli próchnica zaatakowała korzeń, to mamy problem - jeżeli do tej pory nie wystąpiła poważna infekcja, to z pewnością wystąpi. Próchnica w korzeniu to tykająca bomba zegarowa, która może stać się ogniskiem zapalnym. A konsekwencje mogą być od błahych, do poważnych.

Nie warto bać się usunięcia zęba, mimo że perspektywa wygląda boleśnie. Koniecznie trzeba znaleźc dobrego stomatologa, najlepiej takiego który jest także chirurgiem szczękowym. Wtedy mamy gwarancję dobrze wykonanego zabiegu i profesjonalnej opieki medycznej.

Dodane: 29-06-2019 02:20